تفاوت چاپ دیجیتال و افست

10 تفاوت چاپ دیجیتال و افست در چیست؟

چاپ افست و دیجیتال

تفاوت چاپ دیجیتال و افست:

تفاوت چاپ دیجیتال و افست در چیست؟

چاپ دیجیتال و چاپ افست هر دو از پرکاربردترین انواع چاپ محسوب می شوند. چاپ دیجیتال و چاپ افست در دنیای اطرافمان به شکل چشمگیری مشاهده می شوند. چاپ های روی مقوا، کاغذ، تراکت، بروشور و… همه از انواع چاپ افست و دیجیتال هستند. درست است که این دو نوع چاپ به طور عمده مورد استفاده قرار می گیرند اما هر کدام طی فرایند متفاوتی عرضه می شوند. تفاوت چاپ دیجیتال و افست و مزایا و معایب چاپ دیجیتال و افست باعث شده است به شکل های مختلف و در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار گیرند.

در فناوری چاپ افست از صفحات آلومینیومی استفاده می شود. این صفحات آلومینیومی با استفاده از روکش های لاستیکی به روی کاغذ منتقل می شود. در چاپ افست جوهر به طور مستقیم روی کاغذ منتقل نمی شود. معمولا برای چاپ هایی با تیتراژ های بالا از چاپ افست استفاده می کنند.

تفاوت چاپ دیجیتال و افست در این است که در چاپ دیجیتال از صفحه استفاده نمی کنند. به جای آن از جایگزین های دیگری مانند چاپگرهای لیزری استفاده می کنند. البته در چاپخانه هایی با چاپگرهای بزرگ تر از جوهرهایی که به صورت مایع هستند، استفاده می کنند. از چاپ دیجیتال برای چاپ های با تیتراژ کمتر بهره می برند.

تفاوت چاپ دیجیتال و افست در چیست؟

مد رنگی و انواع آن:

یکی دیگر از تفاوت چاپ دیجیتال و افست در استفاده از رنگ است. در اینجا به استفاده از مد رنگی در چاپ دیجیتال می پردازیم. مد رنگی همان آدرس دهی رنگ ها در فتوشاپ است. مد یا مدل های رنگی روش هایی هستند که با استفاده از آن ها، روش های کار در فتوشاپ انجام یا تعیین رنگ می شود. برای این که رنگ طرح شما در فرایند چاپ درست به نظر برسد شما باید تفاوت مد رنگی به خصوص RGB CMYK  را بدانید.

مد رنگی RGB از سه رنگ قرمز، سبز و آبی تشکیل می شود. مد رنگی RGB در صنعت چاپ دیجیتال باعث زنده تر شدن تصویر و روح بخشیدن به تصویر می شود. تمام رنگ هایی که در این مد رنگی استفاده می شوند، ماهیت غیر فیزیکی دارند. یعنی همه آن ها به صورت دیجیتالی به وجود می آیند. مد رنگی RGB بیشتر در صنایعی که به نمایشگرهای خانگی، صنعتی، تلویزیون، گوشی و… مربوط می شوند، مورد استفاده قرار می گیرند.

مد رنگی CMYK به صورت متفاوت تری استفاده می شود. همانطور که گفتیم مد رنگی RGB به صورت غیر فیزیکی اما مد رنگی CMYK به صورت فیزیکی ترکیب می شوند و در مانیتورها به نمایش در می آیند. این مد رنگی از چهار رنگ آبی فیروزه ای، قرمز، زرد و مشکی تشکیل شده است. این رنگ بیشتر در مواقعی استفاده می شود که قرار است طرح بر روی کاغذ چاپ شود.

تفاوت چاپ دیجیتال و افست در چیست؟

انواع چاپ دیجیتال:

همانطور که گفتیم چاپ دیجیتال یکی از روش های پرکاربرد در صنعت چاپ است. در این روش چاپ، طرح ها به طور مستقیم روی اشیا چاپ می شود. در دنیای امروز این روش چاپ، روشی حرفه ای است که در چاپخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد و انواع مختلفی نیز دارد.

چاپ جوهر افشان یکی از انواع چاپ دیجیتال در صنایع چاپ است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع چاپ دیجیتال از دستگاه چاپگر کارتریج به عنوان منبع چاپ استفاده می شود. کارتریج با استفاده از جوهر، طرح دلخواه شما را روی جسم مورد نظر چاپ می کند.

تفاوت چاپ دیجیتال و افست در چیست؟

چاپ لیزری یکی دیگر از انواع چاپ دیجیتال است. در این نوع چاپ، دستگاه لیزر با ایجاد حرارت بر روی یک نقطه، باعث تغییر رنگ می شود. چاپ لیزری که با سرعت بالایی نیز انجام می شود، به شما این فرصت را می دهد تا عمق حکاکی خود بر روی جسم را هم تعیین کنید. این روش هزینه بالایی دارد و در برخی صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت چاپ دیجیتال و افست در چیست؟

کاربرد های چاپ دیجیتال و افست:

از جمله بزرگ ترین تفاوت چاپ دیجیتال و افست در کاربردهای این چاپ ها در چاپخانه است. در این قسمت قصد داریم به تفاوت چاپ دیجیتال و افست از نگاه کاربردیشان بپردازیم.

امروزه کاربرد چاپ افست در بیشتر صنایعی که ما در اطرافمان استفاده می کنیم، دیده می شود. از چاپ افست در روزنامه ها و بسته بندی های مختلف محصولات تبلیغاتی، چاپی و انتشاراتی و… استفاده می کنند. از چاپ افست در چاپ هایی با حجم بالا استفاده می شود. به همین دلیل هم چاپ افست یکی از انواع چاپ است که جوابگوی چاپ های با تیتراژ بالا مانند روزنامه ها، مجلات، کتاب ها و… است.

همانطور که گفته شد، تفاوت چاپ دیجیتال و افست در کاربرد هایشان وجود دارد. از انواع چاپ دیجیتال که کاربرد زیادی دارد، دستگاه های لیزری هستند که برای درج اطلاعات در خط تولید محصولات مختلف استفاده می شود. این کاربرد چاپ دیجیتال روز به روز در حال گسترش است. چاپ دیجیتال در صنایع نساجی، دکوراسیون های داخلی، تبلیغات، معماری و بسیاری از صنایع دیگر نیز کاربرد دارند.

کاربرد های چاپ دیجیتال و افست:

مزایا و معایب چاپ افست و دیجیتال:

تفاوت چاپ دیجیتال و افست باعث شده است که هر کدام از این چاپ ها مزایا و معایبی داشته باشند. در ادامه به تفاوت چاپ دیجیتال و افست نسبت به مزایا و معایب آن ها می پردازیم.

مزایا و معایب چاپ افست:

در چاپ افست از انواع مختلف کاغذ ها به شکل متنوع و گسترده استفاده می کنند. هم چنین چاپ افست را می توان در تیراژ بالا تولید کرد که هزینه آن برای تولید کننده زیاد نمی شود. در نتیجه چاپ افست، چاپی مقرون به صرفه است.

در مقابل اگر چاپ افست را در تیتراژ پایین استفاده کنید، ممکن است برای شما هزینه بیشتری در بر داشته باشد. فرایند چاپ با افست ممکن است فرایندی زمان بر باشد. در چاپ افست امکان تغییر اطلاعات در فرایند های مختلف چاپ وجود ندارد.

مزایا و معایب چاپ افست

مزایا و معایب چاپ دیجیتال:

از بزرگ ترین تفاوت چاپ دیجیتال و افست همین تعداد چاپ آن ها است. در چاپ دیجیتال هرچه تعداد چاپ پایین تر باشد، مقرون به صرفه تر نیز هست. در مقابل در چاپ هایی با تیتراژ ها بالا می تواند برای تولید کننده هزینه زیادی داشته باشد. هم چنین کیفیت چاپ دیجیتال بسیار بالا است. چاپ دیجیتال طی فرایندی با سرعت بالا انجام می شود. علاوه بر آن امکان تغییر اطلاعات در فرایند چاپ دیجیتال وجود دارد.

مزایا و معایب چاپ دیجیتال

چاپ بام افتخار اینو داره که به مشتریان عزیز تمام خدمات چاپ دیجیتال و چاپ افست را به شما دوستان عزیز ارئه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.