چاپ سیلک

صفر تا صد چاپ سیلک

صفر تا صد چاپ سیلک

صفر تا صد چاپ سیلک :

امروزه صنعت چاپ کاربردهای متنوعی دارد. به همین خاطر، روش های مختلفی برای چاپ مورد استفاده قرار می گیرند. چاپ سیلک یکی از انواع چاپ مدرن است که در سال های اخیر بسیار برای تبلیغات مورد توجه قرار گرفته است. پروسه خاصی برای داشتن چاپ سیلک مورد استفاده قرار می گیرد که اگر از آن ها مطلع باشید، راحت تر می توانید چاپ تصویر مورد نظر خود را سفارش دهید. در ادامه این مقاله قصد داریم در رابطه با مراحل چاپ سیلک، خصوصیات این چاپ و به طور کلی ویژگی های این چاپ بیشتر صحبت کنیم.

آشنایی با چاپ سیلک

همیشه صنعت چاپ توانسته است گامی موثر در رونق کسب و کارها بردارد. به همین خاطر، روش های مختلفی برای چاپ مورد استفاده قرار می گیرند که هر کدام خصوصیات خاص خودشان را دارند. چاپ سیلک از جمله روش های چاپ است که می تواند با پروسه برگردان طرح الگوسازی شده استفاده شود. در واقع، در این نوع چاپ از یک دستگاه به نام سیلک استفاده می شود که می تواند یک نقش خاص را بر روی کاغذ، پلاستیک و … چاپ کند.

چاپ سیلک برای چاپ بر روی لیوان، چینی ها، لباس ها، پارچه ها و … بهترین گزینه می باشد. هر چند که ممکن است بتوان از روش های دیگری را برای چاپ تصاویر استفاده نمود. برای اینکه این نوع چاپ انجام شود، نیاز به مصالح و وسیله های زیر می باشد.

 • صفحه توری
 • جوهر
 • کاردک
 • دستگاه سیلک

صفر تا صد چاپ سیلک

 

مزیت های این نوع چاپ چیست؟

چاپ سیلک یکی از انواع چاپ های محبوب به شمار می رود که اساس کار خاصی دارد. در این روش، یک توری مورد استفاده قرار می گیرد که منافذ بازی دارد. سپس، رنگ مورد نظر بر روی توری قرار می گیرد و با کاردک صاف می شود. سپس، طرح مورد نظر بر روی پلاستیک، کاغذ و یا هر سطح دیگری چاپ می گردد.

چاپ تک رنگ سیلک، همیشه مزیت های مختلفی داشته است. البته بسته به اینکه هدف افراد برای استفاده از این روش چه چیزی باشد، این روش می تواند مورد استفاده قرار گیرد. از جمله مزیت های چاپ سیلک می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. به صرفه از لحاظ اقتصادی

یکی از مزیت های چاپ سیلک این است که از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه می باشد. افرادی که قصد چاپ تصاویر بر روی پارچه ها، پلاستیک ها و … در تیراژ بالا دارند، می توانند با قیمت مناسب این محصول، هزینه کمی پرداخت کنند.  

 1. داشتن وضوح کافی

یکی دیگر از مزیت های این نوع چاپ این است که وضوح کافی دارد. به خصوص اگر بخواهید چاپ را بر روی پارچه ها و کاغذهای تیره انجام دهید.

 1. نفوذ خوب رنگ ها

رنگ هایی که در این نوع چاپ مورد استفاده قرار می گیرند، به خوبی به منافذ عمیق پارچه نفوذ می کنند. به همین خاطر، ماندگاری بالایی دارند.

 1. امکان استفاده از رنگ های مختلف

بسته به نوع و رنگ سطحی که مورد استفاده قرار می گیرد، رنگ های مختلف نیز می توانند برای این نوع چاپ استفاده شوند. به همین خاطر، محدودی برای چاپ وجود ندارد.

صفر تا صد چاپ سیلک

                                                                                                     صفر تا صد چاپ سیلک 

آشنایی با تمامی مراحل چاپ سیلک

این نوع چاپ طبق مراحل خاصی انجام می شود. در کنار اینکه از وسیله های مختلفی باید استفاده کرد تا در نهایت چاپ انجام شود، مراحل زیر متفاوت می باشند. بسیاری از افراد با فرآیند کامل چاپ سیلک آشنایی ندارند. به همین خاطر، در ادامه این مقاله قصد داریم تمامی مراحل و فرآیندهای این نوع چاپ را ذکر کنیم.

 1. در اولین مرحله برای این نوع چاپ، لازم است که نقشه و طرح مورد نظر آماده شود.
 2. در مرحله بعدی، لازم است که طرح مورد نظر خودمان را روی یک ورقه و یا کاغذ چاپ کنیم.
 3. در مرحله سوم، افراد طرح چاپ شده بر روی کاغذ را با روغن های مخصوص، روغن کاری می کنند.
 4. حال نوبت به مرحله چهارم می رسد. در این مرحله بر روی توری دستگاه سیلک، ماده مخصوص را می ریزیم و اجازه می دهیم تا این ماده به مدت 5 دقیقه خشک شود.
 5. در مرحله پنجم لازم است که تور دستگاه سیلک بر روی کاغذ چاپ شده چسبانده شود. در هنگام چسبیدن توری باید نهایت دقت صورت گیرد.
 6. مرحله ششم، مرحله ای است که لامپ دستگاه سیلک روشن می شود. تا طرح مورد نظر و چاپ شده روی میز قابل مشاهده می باشد.
 7. در مرحله هفتم، توری دستگاه را برمی داریم و با آب می شوییم تا خشک شود. معمولا پس از گذشت 5 دقیقه توری خشک خواهد شد.
 8. حال پارچه، کاغذ و یا هر چیزی که می خواهیم چاپ بر روی ان انجام شود را با دقت زیر دستگاه قرار می دهیم.
 9. مرحله نهم، مرحله اصلی برای چاپ است. در این مرحله رنگ مورد نظر روی توری ریخته می شود و سپس با فشار کاردک، رنگ به منافذ توری نفوذ می کند. در این مرحله همه منافذ تور با ماده مخصوص بسته شده اند و رنگ مورد نظر فقط از منافذی عبور می کند که طرح روی آن قابل مشاهده می باشد.
 10. در مرحله دهم، سطح مورد نظر خود را بیرون می کشیم و اجازه می دهیم که پارچه، کاغذ و … تا حد ممکن خشک شود. در این مرحله دیگر چاپ انجام شده است و آماده مصرف می باشد.

 

صفر تا صد چاپ سیلک

                                                                                                    صفر تا صد چاپ سیلک

چاپ فاکتور کاربن دار؛ از دیگر کاربردهای چاپ

به غیر از چاپ سیلک، بسیاری از افراد به دنبال فاکتورهای کاربن دار می باشند. برخی از فاکتورها بدون کاربن به تولید می رسند و همین موضوع باعث می شود که افراد نیاز به کاغذ کاربن داشته باشند. ولی چاپ فاکتور کاربن دار، افراد را برای داشتن کاغذهای کاربن بی نیاز می کند.

فاکتورهای کاربن دار معمولا به صورت دو برگی، سه برگی و چهار برگی به تولید می رسند. ولی مزیت بسیار زیادی دارند. دیگر افراد نیازی به خرید کاربن ندارند و به راحتی می توانند با نوشتن یک فاکتور، برگه های دیگر را نیز به صورت چاپ شده تحویل بگیرند.

چاپ فاکتورهای کاربن دار می تواند در رنگ های مختلف و اندازه های مختلفی صورت گیرد. به همین خاطر، لازم است که افراد بر اساس نیاز کسب و کار خودشان این فاکتورها را خریداری کنند و مورد استفاده قرار دهند.

صفر تا صد چاپ سیلک

                                                                                                  صفر تا صد چاپ سیلک

معرفی بهترین پرینترهای چندکاره خانگی و اداری سال 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.